Omgång 13 Danmarks tempo 25,6 km 2017-06-21

65 deltagare körde Danmarks tempo i god fart längs gärdena på Uppsalaslätten. Det var lite kant- och medvind på utvägen och lite trögare vind på hemvägen men i övrigt goda förhållanden. Två par passade på att träna partempo vid dagens omgång och det ser ut att ha gett bra resultat.

Snabbast var även idag Marcus Juneholt, Östra Aros CK före Thomas Nyberg, Östra Aros CK och Peter Eggertsen Specialized CS. Snabbaste dam var Matilda Johansson, CK Norrtälje före partempo-paret Eva Gustavsson och Erica Danielsson, Västerås CK.

Som alltid när CK Uni arrangerar så fanns det smarrigt hembakt till fikat och eftersnacket efter målgång. Tack för ett bra arrangemang CK Uni!

Nästa onsdag den 28/6 kör vi linjelopp vid Lohärad, strax öster om Norrtälje med Norrtälje CK som arrangörer. Det är sista omgången innan sommaruppehållet så kom och kör, välkomna!

Omgång 13 Danmarks tempo 25,6 km. Halvklart, ganska varmt, lite kantvindar, +18 grader, 65 deltagare.
Anmälan CK Uni
Start och Mål CK Uni
Funktionärer CK Uni
Vändpunkt CK Uni
Kaffekokare CK Uni

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Håkan Johnsson SMACK H55 00:39:18 39,08  
2 Jonas Wiklund CK 08 H40 00:36:28 42,12  
3 Jennie Malmberg IF MantraSport Dsport 00:41:16 37,22  
4 EvaStina Berger IF MantraSport D40 00:43:28 35,34  
5 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:36:26 42,16  
6 Otto Björnberg Fredrikshof H40 00:35:55 42,77  
7 Sara Andersson Väsby SS Triathlon D40 00:43:25 35,38  
8 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:35:54 42,79  
9 Peter Eggertsen Specialized Concept Store CK H30 00:34:33 44,46 Tredje snabbast
10 Clas Nordström Bålsta CK Elit 00:35:32 43,23  
11 Odd Larson NSE H40 00:37:26 41,03  
12 Magnus Östberg CK Norrtälje H50 00:37:05 41,42  
13 Tobias Kuremyr Upsala CK H30 00:36:07 42,53  
14 Johan Haaker Fredrikshof H55 00:37:25 41,05  
15 Matilda Johansson CK Norrtälje D30 00:38:48 39,59 Snabbaste dam
16 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:39:25 38,97  
17 Tommy Karlsson SCT H40 00:39:14 39,15  
18 Camilla Hansson CK Uni D40 00:41:19 37,18  
20 Mikael Andersson Enköpings CK H40 00:43:42 35,15  
22 Dan Lindberg CK Uni H40 00:40:09 38,26  
23 Therese Ljungström Vallentuna CK D40 00:41:15 37,24  
24 Erica Danielsson Västerås CK D30 Partempo 00:40:50 37,62 Tredje snabbaste dam
25 Eva Gustavsson Västerås CK D50 Partempo 00:40:44 37,71 Näst snabbaste dam
26 Marie Cederberg Västerås CK D50 00:43:31 35,30  
28 Andreas Nyström CK Valhall H40 00:36:49 41,72  
29 Daniel Vagn Jansson CK Norrtälje H40 00:38:45 39,64  
30 Peter Lundgren Vallentuna CK H50 00:40:02 38,37  
31 Alistair Scrutton Tour de Force H50 00:47:32 32,31  
32 Adam Stenman IF MantraSport Elit 00:38:06 40,31  
34 Lars Söderquist CK Uni H40 00:38:18 40,10  
35 Magnus Fagerström VSS Triathlon H30 00:35:22 43,43  
36 Martin Scott UCK Motion H40 00:39:25 38,97  
37 Jakob Smitt Vallentuna CK H50 00:39:43 38,67  
38 Håkan Samuelsson SMACK H60 00:36:58 41,55  
39 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:37:53 40,55  
40 Pär Carling Rocket Racing H50 Partempo 00:35:41 43,05  
41 Ricke Almgren Rocket Racing H50 Partempo 00:35:41 43,05  
42 Niklas Petterson Bollnäs CK H40 00:38:43 39,67  
43 Sven Trygged SMACK H60 00:38:54 39,49  
44 Johan Öfverbeck Ängby CC H40 00:39:53 38,51  
45 Stefan Velin Tullinge SK H50 00:43:01 35,71  
46 Thomas Hemström Tierps CK Elit 00:36:40 41,89  
47 Ivan Kumaniaev CK Uni H30 00:40:59 37,48  
48 Tony Back CK Uni H50 00:38:58 39,42  
49 Magnus Lindelöf CK Uni H40 00:36:48 41,74  
50 Martin Sternberg SPIF Triathlon H30 00:39:58 38,43  
51 Robert Szczep Vallentuna CK H40 00:38:03 40,37  
52 Peter Lindqvist CK Norrtälje H40 00:35:51 42,85  
53 Magnus Skog Sandvikens CK H40 00:37:41 40,76  
54 Robert Karlsson Fredrikshofs IF CK H30 00:35:40 43,07  
55 Thomas Nyberg Östra Aros CK H50 00:34:30 44,52 Näst snabbast
56 Dan Almgren-Lidman Fredrikshofs IF CK H40 00:34:38 44,35  
57 Anna Nyhlén Stockholm CK DamE 00:47:33 32,30  
58 Erik Lindered Vallentuna CK H40 00:36:52 41,66  
59 Marcus Juneholt Östra Aros CK H40 00:34:13 44,89 Snabbast
60 Janne Littke SMACK H65 00:39:13 39,17  
61 Christian Zäll Östra Aros CK H30 00:38:03 40,37  
62 Johan Sundell SMACK H40 00:40:09 38,26  
63 Kim Eriksson Östra Aros CK H40 00:34:37 44,37  
64 Pelle Christensen Östra Aros CK H30 00:40:50 37,62  
65 Anders Hellblom SMACK H60 00:43:13 35,54  
66 Daniel Schön Knivsta CK H40 00:38:33 39,84  
67 Mickeal Forsman CK Uni H30 00:46:40 32,91  
69 Björn Rundström CK Valhall H40 00:36:20 42,28  
70 Jan Sarenmark Brudpiga H40 00:37:36 40,85  
Publicerad i Nyheter, SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017