Omgång 17 Odensala tempo 30 km 2017-08-16

Vilken härlig onsdagkväll vi hade i Odensala när 57 deltagare körde 30 km tempo. Det klarnade upp, solen sken, det var varm och alldeles vindstilla. Perfekta förhållanden och det märktes på tiderna som var snabba över lag.

Allra snabbast idag och inte långt från banrekordet  var Hannes Bergström Frisk, Ryska Posten, näst snabbast var Daniel Lundvall, Team LVL CK och trea var Magnus Fagerström VSS Triathlon.

Snabbaste dam var Anna Svärdström, Fredrikshof före Matilda Johansson, CK Norrtälje och Johanna Dahlqvist, SPIF.

Det blev mycket och långvarigt fika och eftersnack i den ljumma kvällen, ända tills skymningen kom och det började kyla på.

Nu i helgen körs DM tempo och linje för Uppland med CK Norrtälje som arrangör. Tävlingarna är öppna för alla precis som Upplands Cup så alla är välkomna att köra.
Läs mer och anmäl er på http://www.smack.se/dm-landsvag-2017-foranmalan/

Nästa onsdag kör vi linjelopp på en alldeles ny bana vid Skattmansö mellan Enköping och Sala. Enköpings CK är arrangörer, info om banan och vägbeskrivning finns på http://idrottonline.se/EnkopingsCK-Cykel/landsvag/Upplandscup/eupplandscupsmackserien
Välkomna hälsar Enköpings CK.

Omgång 17 Odensala tempo 30 km. Solsken, varmt och vindstilla, +20 grader, 57 deltagare.
Anmälan Håkan Johnsson
Start och Mål Carl-Magnus Johansson, Peter Olsson, Ingrid Berglund
Funktionärer kurvan Åke Leverin, Hans Bärring, Tobias Fridsjö, Curt Löfqvist, Magnus Nyberg
Vändpunkt Sven-Åke Björkdahl, Elin Hedström
Kaffekokare Lillemor Leverin

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Rickard Nilsson SMACK Trike 00:42:07 23,93 Trike 16,8 km 
11 Henrik Rüffel/Tobias Söder SMACK Tandem 00:48:02 37,47  
12 Håkan Johnsson SMACK H55 00:48:59 36,75  
13 Joakim Oja Stockholm CK H30 00:45:00 40,00  
14 Kim Tuuliainen SMACK H30 00:44:25 40,53  
16 Jimmy Hallberg Stockholm CK Elit 00:44:25 40,53  
17 Nicklas Lindström Stockholm CK H40 00:43:33 41,33  
18 Otto Björnberg Fredrikshof H40 00:43:30 41,38  
19 Marie Cederberg Västerås CK D50 00:52:00 34,62  
20 Eva Gustavsson Västerås CK D50 00:48:20 37,24  
21 Karl Hickman Vallentuna CK H40 00:43:00 41,86  
22 Pär Attermo SMACK H60 00:48:40 36,99  
23 Johan Sundell SMACK H40 00:46:23 38,81  
24 Tobias Kuremyr Upsala CK H30 00:42:30 42,35  
25 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:46:18 38,88  
26 Johan Dansk SMACK H50 00:47:22 38,00  
27 Johnny Röberg Stockholm CK H50 00:44:46 40,21  
28 Rune Bergqvist NSE H55 00:48:37 37,02  
29 Tommy Karlsson SCT H40 00:46:56 38,35  
30 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:42:08 42,72  
31 Håkan Samuelsson SMACK H60 00:41:36 43,27  
32 Tony Pettersson Bålsta ck H50 00:46:47 38,48  
33 Lars Nordin SMACK H70 00:46:58 38,33  
34 Hans Ödén SMACK H60 00:46:28 38,74  
36 Daniel Lundvall Team LVL CK Elit 00:40:39 44,28 Näst snabbast
38 Hannes Bergström Frisk Ryska Posten SK Elit 00:38:29 46,77 Snabbast
39 Erik Bergström Frisk Motala AIF CK Junior 00:43:33 41,33  
40 Matilda Johansson CK Norrtälje D30 00:46:03 39,09 Näst snabbaste dam
41 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:45:35 39,49  
42 Jonas Bohr Stocholm CK H50 DNF   Punka
43 Camilla Hansson CK Uni D40 00:47:51 37,62  
44 Therese Ljungström Vallentuna CK D40 00:47:40 37,76  
45 Johan Nilsson Vallentuna CK H40 00:45:35 39,49  
46 Stefan Velin Tullinge SK H50 00:51:24 35,02  
47 Anna Svärdström Fredrikshof IF CK D50 00:44:17 40,65 Snabbaste dam
48 Johan Haaker Fredrikshof H55 00:43:47 41,11  
49 Magnus Östberg CK Norrtälje H50 00:44:47 40,19  
51 Jonas Wiklund CK 08 H40 00:44:17 40,65  
52 Lars Söderquist CK Uni H40 00:45:21 39,69  
53 Sven Trygged SMACK H60 00:46:25 38,78  
54 Jacob Lund Vallentuna CK Elit 00:46:33 38,67  
55 Magnus Skog Sandvikens CK H40 00:43:50 41,06  
56 Magnus Lindelöf CK Uni H40 00:44:02 40,88  
57 Jonas Gunnarsson CK08 H50 00:48:37 37,02  
59 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:43:42 41,19  
60 Johanna Dahlqvist SPIF DamE 00:47:25 37,96 Tredje snabbaste dam
61 Adam Stenman TTC H30 00:42:02 42,82  
62 Pär Carling Rocket Racing H50 00:43:55 40,99  
63 Ulf Kylén Enköpings CK H40 00:43:18 41,57  
64 Markus Johansson Enköpings CK H40 00:47:16 38,08  
65 Magnus Alexandersson Specialized Concept Store CK H40 00:43:47 41,11  
66 Anna Karin Åqvist CK Uni D50 00:50:12 35,86  
67 Claes Olofsson Kallhäll Hsport 00:49:42 36,22  
68 Erik Temnerud SMACK H50 00:53:51 33,43  
69 Chantal Brosson CK Valhall DamE 00:53:10 33,86  
70 Johan Berg CK Valhall Hsport 00:47:29 37,91  
71 Anders Widmark Fredrikshof Hsport 00:51:32 34,93  
72 Magnus Fagerström VSS Triathlon H30 00:41:22 43,51 Tredje snabbast