Omgång 4 Arlanda Testtrack kort-GP 2018-04-17

Vi hade en bra kväll på Arlanda Testtrack den 17/4 med 81 deltagare som körde ett kortare GP-varv 30 min + 1 varv i tre startgrupper. Vädret var bra, solsken, torr väg och ganska bra temperatur.
Det märktes att alla var sugna på att köra nu när det äntligen blivit vår och vi har blivit av med snö och is. Det var bra körning och full fart.

Kolla in Viktor Milonjics snygga video från kvällen: https://www.instagram.com/p/BhtuucHlDy4/?taken-by=terriblecycling

Först ut var startgruppen för Herrar B, strax därefter Herrar C, Damer och Ungdom i en startgrupp, sen avslutade Herrar A kvällen med sin startfrupp.

Snabbast i Herrar A var Mattias Lejon, Ängby CC före Jacob Wihk, Ryska Posten och Stefan Ljungberg, Cykloteket.
Snabbast i Herrar B var Niklas Adamsson, Team Ormsalva före Linus Rask, Stockholm CK och Magnus Medin, Team Ormsalva.
Snabbast i Herrar C var Oskar Ekman, CK Valhall före Benny Nilsson, Fredrikshof och Kari Hästö, SMACK.
Snabbaste Damer var Kathrin Theleen, Upsala CK före Cecilia Bröms-Tell, Team Ormsalva och Noor Odeheim, She Rides CK.
Bland Ungdom var Erik Ekman, MTB Täby snabbast före Adam Marianiuk, Fredrikshof och Terese Landqvist, MTB Täby.

Det saknas fortfarande chiptid för ett par deltagare, maila in till SMACK om er egen tid eller info om vem ni gick i mål samtidigt med så uppdaterar vi listan.

Nästa onsdag kör vi 20 km tempo vid Brottby med Vallentuna CK som arrangörer, då är alla välkomna igen.

Omgång 4 Arlanda Testtrack kort-GP, 30 min + 1 varv. Soligt, hyfsad värme, svag sydlig vind, torr väg, +10 grader, 81 deltagare.
Anmälan Håkan Johnsson, Pär Attermo
Start och Mål Hasse Ekholm
Funktionärer Lars Nordin, Bernt Svensson, Nicklas Danngren, Louise Jannering, Sven Trygged.
Sjukvård Stefan Lagerkvist
Kaffekokare Ingrid Berglund

Plac Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 18 Mattias Lejon Ängby CC Herrar A 00:32:20 38,97  
2 40 Jacob wihk Ryska posten RT Herrar A 00:32:21 38,95  
3 12 Stefan Ljungberg Cykloteket RT Herrar A 00:32:21 38,95  
4 70 Torbjörn De Jager Cykloteket RT Herrar A 00:32:21 38,95  
5 22 Gustav Dejert CK La Chemise Herrar A 00:32:21 38,95  
6 2 Toni Trajcevski #STHLMESS Herrar A 00:32:22 38,93  
7 65 Alexander Hallsten #STHLMESS Herrar A 00:32:22 38,93  
8 83 Staffan Andersson Fredrikshof Herrar A 00:32:23 38,91  
9 54 Dennis Widén Bålsta CK Herrar A 00:32:24 38,89
10 73 Amir Ansari Stockholm CK Herrar A 00:32:24 38,89
11 16 Stefan Kuhl Cykloteket RT Herrar A 00:32:24 38,89
12 79 Per Strömblad CK La Chemise Herrar A 00:32:25 38,87
13 44 Fredrik Preinitz Östra Aros CK Herrar A 00:32:25 38,87
14 82 Henrik Lundberg Östra Aros CK Herrar A 00:32:25 38,87
15 13 Jonas Bohr Cykloteket RT Herrar A 00:32:25 38,87
16 29 Ossian Fjordefalk #STHLMESS Herrar A 00:32:26 38,85
17 59 Alex Hultmark CK Valhall Herrar A 00:32:26 38,85
18 61 Daniel Lundvall Team LVL CK Herrar A 00:32:26 38,85
19 23 Stathis Male Stefanidis CK Valhall Herrar A 00:32:27 38,83
20 67 Jimmy Carlsson Bålsta CK Herrar A 00:32:27 38,83
21 81 Mikael Milberger CK Valhall Herrar A 00:32:28 38,81
22 19 Daniel Svegmar Enköpings CK Herrar A 00:32:28 38,81
23 52 Daniel Pinto CK Uni Herrar A 00:32:28 38,81
24 45 Richard Persson #STHLMESS Herrar A 00:32:29 38,79
25 6 Björn Drakenward Cykloteket RT Herrar A 00:32:30 38,77
26 71 Fredrik Blom Upsala CK Herrar A 00:34:10 36,88
27 46 Per Kumlin Cykloteket RT Herrar A 00:35:03 33,38
28 43 Ivan Kumaniaev CK Uni Herrar A 00:32:36 33,13
29 38 Mårten Knutsson #STHLMESS Herrar A 00:16:24 38,41
30 21 Peio Etxebeste #STHLMESS Herrar A 00:12:38 35,62
31 84 Josef Lindqvist #STHLMESS Herrar A 00:10:32 34,18
32 80 Daniel Bernås Östra Aros CK Herrar A 00:09:25 28,67
  34 Peter Lindqvist CK Norrtälje Herrar A Chiptid saknas
  9 Jan Gunnars Team LVL Herrar A Chiptid saknas
   
1 8 Niklas Adamsson Team Ormsalva Herrar B 00:33:41 37,41
2 42 Linus Rask Stockholm CK Herrar B 00:33:41 37,41
3 24 Magnus Medin Team Ormsalva Herrar B 00:33:41 37,41
4 62 Christian Jonhammar Sumo Cycling Club Herrar B 00:33:41 37,41
5 14 Marcus Silwer Sumo Cycling Club Herrar B 00:33:42 37,39
6 3 Otto Björnberg Fredrikshof Herrar B 00:33:42 37,39
7 17 Joakim Oja Team Ormsalva Herrar B 00:33:42 37,39
8 5 Petter Johansson Fredrikshof Herrar B 00:33:42 37,39
9 72 Robin Niller Östra Aros CK Herrar B 00:33:42 37,39
10 69 Niclas Johansson Sockertoppen IF Herrar B 00:33:42 37,39
11 37 Robert Eriksson Bålsta CK Herrar B 00:33:43 37,37
12 25 Christer Sehlstedt Rocket Racing Herrar B 00:33:43 37,37
13 77 Michael Andersson Östra Aros CK Herrar B 00:33:43 37,37
14 10 Lukas Carlsson Team Ormsalva Herrar B 00:33:44 37,35
15 15 Tommy Ahlgren SMACK Herrar B 00:33:44 37,35
16 58 David Berndtsson Upsala CK Herrar B 00:33:44 37,35
17 51 Johan Nilsson Vallentuna CK Herrar B 00:33:45 37,33
18 49 Linus Larsson #STHLMESS Herrar B 00:33:45 37,33
19 48 Anders Frisk CK Uni Herrar B 00:33:45 37,33
20 74 Pär Nilsson Fredrikshof Herrar B 00:33:46 37,31
21 4 Magnus Lindelöf CK Uni Herrar B 00:33:46 37,31
22 32 Erik Lindered Rocket Racing Herrar B 00:33:46 37,31
23 7 Wolfgang Voit Fredrikshof Herrar B 00:33:46 37,31
24 53 Anders Svensson CK08 Herrar B 00:33:47 37,30
25 57 Markus Nilsson Stockholm CK Herrar B 00:33:48 37,28
26 26 Ulf Kylén Enköpings CK Herrar B 00:33:48 37,28
27 68 Marco Schenk CK08 Herrar B 00:33:49 37,26
28 30 Fabian Birgersson MTB Täby Herrar B 00:34:37 36,40
29 36 Rehan Mirza Stockholm CK Herrar B 00:34:39 36,36
30 20 Christian Thell Team Ormsalva Herrar B 00:35:06 35,90
31 11 Christofer Barrett CK Valhall Herrar B 00:35:46 35,23
32 63 Mikael Lind Vallentuna CK Herrar B 00:34:40 33,75
33 60 Anton Holm CK Uni Herrar B 00:34:41 33,73
34 27 Johan Sundell SMACK Herrar B 00:34:45 33,67
35 47 Håkan Samuelsson SMACK Herrar B 00:07:09 37,76
   
1 64 Oskar Ekman CK Valhall Herrar C 00:34:08 34,28
2 78 Benny Nilsson Fredrikshof Herrar C 00:34:09 34,26
3 76 Kari Hästö SMACK Herrar C 00:34:01 31,75
4 1 Håkan Johnsson SMACK Herrar C 00:35:02 30,83
5 28 Leslie White SMACK Herrar C 00:35:03 30,81
   
1 33 Kathrin Theelen Upsala CK Damer 00:34:08 34,28
2 39 Cecilia Bröms-Thell Team Ormsalva Damer 00:34:08 34,28
3 56 Noor Odeheim She Rides CK Damer 00:34:22 34,04
4 75 Nancy Lai SMACK Damer 00:33:53 29,22
   
1 35 Erik Ekman MTB Täby Ungdom 00:34:07 34,29
2 50 Adam Marianiuk Fredrikshof Ungdom 00:35:02 30,83
3 31 Therese Landqvist MTB Täby Ungdom 00:34:48 23,28