Uppsala Triathlon – En pallplats för Maria

SMACKs verksamhet kretsar ju mycket kring cykling då vi är en cykelklubb men vi är även anslutna till Triathlon förbundet och har en del medlemmar som tränar för detta och är ute och deltar i tävlingar.

I helgen arrangerades Uppsala Triathlon och en av våra medlemmar, Maria, deltog i olympisk distans. Olympisk distans innebär:

  • 1500 meter simning
  • 40 km cykling
  • 10 km löpning

Maria tog en pallplats och blev 1:a i sin ålderskategori, ett stort grattis till Maria för prestationen!

Maria hälsar att träningarna med SMACK har lyft och utvecklat hennes cykling och tackar främst Tobias (som bland annat leder intevallträningarna på torsdagar och en del distanspass på lördagar) för träningar som ger massor av inspiration och glädje.

 

Har du själv, eller känner du någon av våra medlemmar, som varit ute och deltagit i lopp/tävlingar? Tipsa oss gärna genom att skicka ett mail till kim@smack.se, hjälp oss att sprida vad våra medlemmar gör/presterar och insperera därmed andra!