Omgång 2 Odensala tempo 16,8 km 2017-04-05

Odensala tempo 16,8 km kördes av 43 deltagare som trotsat regnet men fick köra i kvällssolen som kom fram nån halvtimme innan första start. Det var i och för sig blöta vägbanor, lite blåsigt och kallt men det hindrade inte att det blev snabba tider.

Snabbast i kväll var Jakob Wijk, Ryska Posten före Patrik Thalen, STHLMESS och Gustav Dejert, La Chemise CK. Snabbaste dam var Anna Nylund, Stockholms CK.

Fikat värmde efter målgång och det blev en hel del eftersnack trots att kylan kom krypande på kvällen.

Näste vecka kör vi Herresta tempo 22,6 km, då är alla välkomna igen.

Omgång 2 Odensala, tempo 16,8 km. Halvklart, blöta vägbanor, sydvästlig vind, +4 grader, 43 deltagare.
Anmälan Håkan Johnsson, Eva Zahawi, Allan Persson
Start och Mål Allan Persson, Johan Dansk, Eva Zahawi
Vändpunkt Åke Leverin
Kaffekokare Sofie Åkerblom, Morgan Björkdahl

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
2 Kristofer Oscarson SMACK Hsport 00:32:08 31,37  
3 Mikael Lind Vallentuna CK H40 00:26:43 37,73  
5 Stefan Velin Tullinge SK H50 00:27:51 36,19  
6 Rune Bergqvist NSE H55 00:26:52 37,52  
7 Martin Sternberg SPIF H30 00:27:35 36,54  
9 Odd Larson NSE H40 00:25:20 39,79  
10 Otto Björnberg Fredrikshof H40 00:24:04 41,88  
11 Mikael Taleryd Ängby CC H30 00:26:02 38,72  
14 Magnus Lindelöf CK Uni H40 00:24:54 40,48  
16 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:25:34 39,43  
17 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:25:12 40,00  
18 Johan Haaker Fredrikshof H55 00:25:52 38,97  
19 Jonas Langman IF Mantra Sport Elit 00:23:41 42,56  
21 Tommy Isaksson Team Ridley / Knivsta CK H40 00:24:00 42,00  
23 Stefan Jonsson Bålsta CK H40 00:24:58 40,37  
25 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:25:13 39,97  
26 Anders Strömnes Västerås CK Elit 00:25:29 39,56  
27 Jonas Blom Fredrikshof Hsport 00:27:15 36,99  
28 Magnus Östberg CK Norrtälje H50 00:25:54 38,92  
29 Clas Nordström Bålsta CK Elit 00:23:56 42,12  
31 Elliot Nord MTB Täby P15-16 00:30:33 33,00  
32 Franz Hellberg Hudik Triathlon H40 00:23:31 42,86  
33 Anna Nyhlén Stockholm CK DamE 00:31:05 32,43 Snabbaste dam
34 Erik Andersin Stockholm CK H40 00:26:30 38,04  
35 Håkan Thomee Fredrikshof H55 00:28:32 35,33  
36 Tony Back CK Uni H50 00:27:03 37,26  
38 Jonas Larson SIK skidor H40 00:25:57 38,84  
40 Jacob Wihk Ryskaposten racingteam Elit 00:22:39 44,50 Snabbast
41 Alexander Danielsson ängby CC H30 00:24:51 40,56  
42 Karl Börjesson Ryska posten racingteam Elit 00:25:58 38,82  
43 Patrik Thalen STHLMESS Corelli Elit 00:23:05 43,67 Näst snabbast
44 Alexander Hallsten Umara Sports Club Elit 00:25:48 39,07  
45 Lennart Pettersson ECI Champion H65 00:26:01 38,74  
46 Bosse Strömberg ECI Champion H70 00:29:39 34,00  
47 Wolfgang Voit Fredrikshof IF CK H40 00:26:26 38,13  
48 Christer Berg Fredrikshof H40 00:24:36 40,98  
49 Johan Brown Fredrikshof H40 00:25:54 38,92  
50 Ulf Kylén Enköpings CK H40 00:25:00 40,32  
51 Håkan Johnsson SMACK H55 00:32:35 30,94  
53 Robert Karlsson Fredrikshof H30 00:23:58 42,06  
54 Gustav Dejert La Chemise CK H40 00:23:30 42,89  Tredje snabbast
Publicerad i SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017