Omgång 9 Vallbytempot 18 km 2017-05-24

Idag hade Enköpings CK trollat fram solsken och värme när de bjöd 51 deltagare på en fin tempobana söderut från Enköping och tillbaka. Banan gick över Vallby-prärien med lite kantvindar, men vad gjorde det när det var varmt och soligt, som vi har väntat…

Snabbast idag på de 18 km var Niclas Näslund, Cykloteket före Björns Stenbrink, Eskilstuna och Magnus Fagerström, VSS Triathlon. Snabbaste dam var Eva Lindskog Stockholm CK före Jenny Eliasson, Norbergs CK och Matilda Lundmark, Bålsta CK.

Tack Enköpings CK för ett bra arrangemang, för gott fika och långt eftersnack i det fina vädret.

Nästa vecka kör vi Närtunaby linje, det blir ett kortare varv eftersom det är för stora vägskador på den väg vi ursprungligen planerat att köra, men vi kör flera varv istället.

Omgång 9 Vallbytempot 18 km. Soligt, varmt, lite kantvindar, +21 grader, 51 deltagare.
Anmälan Daniel Svegmar/Mikael Andersson
Start och Mål Thomas Jaensson/Mats Harrysson
Vändpunkt Stefan Tibblin
Kaffekokare Henrik Reidemar

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Håkan Johnsson SMACK H55 00:30:59 34,86
2 Magnus Pålsson CK Ceres H55 00:26:20 41,01
3 Lars Nordin SMACK H70 00:28:22 38,07
4 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:27:45 38,92
5 Jenny Eliasson Norbergs CK DamE 00:27:20 39,51 Näst snabbaste dam
6 Eva Gustavsson Västerås CK D50 00:28:51 37,44
7 Erica Danielsson Västerås CK D30 00:32:55 32,81
8 Matilda Lundmark Bålsta CK D40 00:27:55 38,69 Tredje snabbaste dam
9 Therese Ljungström Vallentuna CK D40 00:29:11 37,01
10 Otto Björnberg Fredrikshof H40 00:25:43 42,00
11 Sara Andersson Väsby SS Triathlon D40 00:30:45 35,12
12 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:25:30 42,35
13 Tony Pettersson Bålsta CK H50 00:27:51 38,78
14 Niclas Näslund Cykloteket Racing Team H40 00:23:47 45,41 Snabbast
15 Bernt Svensson SMACK H70 00:29:20 36,82
16 Johan Haaker Fredrikshof H55 00:26:18 41,06
18 Niklas Petterson Bollnäs CK H40 00:27:04 39,90
19 Magnus Lindelöf CK Uni H40 00:26:06 41,38
20 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:27:15 39,63
21 Camilla Hansson CK Uni D40 00:28:58 37,28
22 David Wikström Västerås CK H40 00:25:33 42,27
24 Alex Voronov Team Sméstan Cykelklubb H40 00:28:12 38,30
25 Stefan Jonsson Bålsta CK H40 00:26:12 41,22
26 Ola Nordström Bålsta CK H55 00:28:09 38,37
28 Mikael Lind Vallentuna CK H40 00:27:15 39,63
29 Daniel Svegmar Enköpings CK Elit 00:25:54 41,70
31 Markus Lindholm Bålsta CK H30 00:26:00 41,54
32 Andreas Hallman Enköpings CK H30 00:28:54 37,37
33 Tony Back CK Uni H50 00:27:34 39,18
34 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:26:29 40,78
35 Daniel Vagn Jansson CK Norrtälje H40 00:27:47 38,87
36 Björn Rundström CK Valhall H40 00:26:26 40,86
37 Tommy Isaksson Team Ridley / Knivsta CK H40 00:25:25 42,49
38 Mikael Andersson Enköpings CK H40 00:32:09 33,59
39 Richard Almgren Rocket Racing H50 00:25:52 41,75
40 Mattias Krantz Terrible Tuesdays Triathlon H40 00:26:51 40,22
41 Valencia Cederstam Krantz CK CX F10-12 00:43:12 25,00
42 Darren Stephenson Terrible Tuesdays Triathlon H45 00:27:51 38,78
43 Johan Öfverbeck Ängby CC H40 00:27:36 39,13
44 Jan Littke SMACK H65 00:28:18 38,16
45 Pär Carling Rocket Racing Sweden H50 00:26:16 41,12
46 Erik Lindered Vallentuna CK H40 00:27:02 39,95
47 Johan Bernås Fredrikshof IF CK H40 00:27:43 38,97
48 Emil Jonsson Umara sports club Elit 00:27:07 39,83
49 Daniel Bernås CK Valhall Elit 00:26:23 40,93
50 Clara Säll Stockholm ck DamE 00:28:28 37,94
51 Magnus Fagerström Väsby SS Triathlon H30 00:24:57 43,29 Tredje snabbast
52 Björn Stenbrink Eskilstuna H40 00:24:27 44,17 Näst snabbast
53 Magnus Karlsson Enköpings CK H40 00:28:11 38,32
54 Eva Lindskog Stockholm CK DamE 00:25:57 41,62 Snabbaste dam
55 Markus Johansson Enköpings CK H40 00:27:02 39,95
Publicerad i SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017