Omgång 10 Närtunaby linje 60 km 2017-05-31

Efter ett par dagars regn kom solskenet men det skrämde tydligen bort en hel del cyklister. Vi var i alla fall 59 deltagare som körde Närtunaby linje 60 km i SMACK-serien/Upplands Cup Lvg 2017-05-31 på det kortare varvet om 12 km.

Banan var ganska lätt, inte några större motlut men lite motvind delvis, fast å andra sidan en riktigt fin medvind också på en längre del.

Vi körde i tre olika startgrupper, Herrar A, Herrar B, samt några Herrrar C och Damer.

Snabbast i Herrar A var Pierre Moncorgé, Stockholm CK som solovann före Gustav Dejert, La Chemise som spurtslog Emil Ekström, Stockholm CK.
I Herrar B var Jimmy Carlsson, Bålsta CK snabbast före C-J Paulin, CK Valhall och Dennis Widén, Bålsta CK.
I Herrar C var Kristofer Oscarsson, SMACK snabbast och i Damer Sofia Persson Björk, CK Valhall.

Några deltagare saknar chiptid för sina egna chip, glömde ni chipen hemma? Maila in er tid om ni har den så uppdaterar vi resultatlistan.

Gott fika och eftersnack fick vi efter målgång och även lite syrendoft ute på landet. I Närtunaby har många syrénhäckar så vill ni se på och känna doften av syrener ska ni cykla dit i dessa dagar när det blommar ordentligt.

Nästa onsdag den 7/6 kör vi Rosersbergs GP vid gamla Räddningsskolan, då är alla välkomna igen!

Omgång 10 Närtunaby linje, 5 varv totalt 60 km. Halvklart, lite vindar, torra vägar, +12 grader, 59 deltagare.
Anmälan Håkan Nygren, Erik Temnerud, Eva Zahawi
Start och Mål Jan Jensen
Funktionärer Åke Leverin, Curt Löfqvist, Erik Temnerud, Jocke Gredemyr, Janne Gredemyr, Tomas Johansson, Ewa Zahawi
MC-förare Hasse Ekholm, Torbjörn Eriksson, Sven-Åke Björkdahl
Ambulanssjukvård Eventa Ambulansservice, Mattias och Susanne
Kvastbil Stefan Lagerkvist
Kaffekokare Janne Littke och Anki Eriksson

Plac Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 18 Pierre Moncorgé Stockholm CK Herrar A 01:28:17 40,78
2 6 Gustav Dejert La Chemise CK Herrar A 01:29:13 40,35
3 5 Emil Ekström Stockholm CK Herrar A 01:29:13 40,35
4 16 Per Strömblad CK La Chemise Herrar A 01:29:29 40,23
5 12 Mårten Knutsson #STHLMESS corelli Herrar A 01:29:30 40,22
6 9 Jordan Mathes Upsala CK Herrar A 01:29:32 40,21
7 11 Mikael Milberger CK Valhall Herrar A 01:29:32 40,21
8 65 Alex Hultmark Herrar A 01:29:33 40,20
9 10 Kristian Ek Terrible Cycling Herrar A 01:29:33 40,20
10 63 Linus jansson CK Norrtälje Herrar A 01:29:35 40,19
11 17 Peter Lindqvist CK Norrtälje Herrar A 01:29:35 40,19
12 14 Ossian Fjordefalk #STHLMESS Corelli Herrar A 01:29:35 40,19
13 7 Hans Bärring SMACK Herrar A 01:29:36 40,18
14 3 Daniel Lundvall Team LVL CK Herrar A 01:29:37 40,17
15 8 Henrik Lundberg Östra Aros CK Herrar A 01:29:38 40,16
16 21 Viktor Milonjic Terrible Cycling Herrar A 01:29:39 40,16
17 2 Daniel Jansson Östra Aros CK Herrar A 01:31:43 39,25
18 13 Nichlas Gatensjö La Chemise Herrar A 01:31:46 39,23
19 15 Peio Etxebeste #STHLMESS Herrar A 00:18:40 38,57
20 1 Alexander Hallsten Umara Sports Club Herrar A 00:19:16 37,37
19 Ronnie Arvidsson Östra Aros ck Herrar A Chiptid saknas
20 Tony Helmersson Upsala CK Herrar A Chiptid saknas
1 35 Jimmy Carlsson Bålsta ck Herrar B 01:30:47 39,65
2 24 C-J Paulin CK Valhall Herrar B 01:30:47 39,65
3 27 Dennis Widén Bålsta CK Herrar B 01:30:48 39,65
4 52 Tommy Ahlgren SMACK Herrar B 01:30:48 39,65
5 46 Otto Björnberg Fredrikshof Herrar B 01:30:49 39,64
6 25 Crippa Nilsson Stockholms CK Herrar B 01:31:07 39,51
7 22 Adriano De Matteis CK Valhall Herrar B 01:31:07 39,51
8 26 Daniel Pinto CK Uni Herrar B 01:31:07 39,51
9 37 Jonas Blom Fredrikshof Herrar B 01:31:08 39,50
10 45 Niklas Pettersson Bollnäs CK Herrar B 01:31:08 39,50
11 41 Magnus Lindelöf CK Uni Herrar B 01:31:08 39,50
12 29 Gustav Andersson CK Uni Herrar B 01:31:08 39,50
13 32 Håkan Samuelsson SMACK Herrar B 01:31:08 39,50
14 42 Marco Schenk CK08 Herrar B 01:31:08 39,50
15 39 Jonas Sjöstedt CK UNI Herrar B 01:31:08 39,50
16 43 Mounir El Guerouaoui SMACK Herrar B 01:31:09 39,50
17 30 Hannes Hillebrand SMACK Herrar B 01:31:09 39,50
18 64 Peder Eriksson CK Norrtälje Herrar B 01:31:09 39,50
19 33 Jacob Lund Vallentuna CK Herrar B 01:31:09 39,50
20 23 Anders Svensson CK08 Herrar B 01:31:09 39,50
21 66 Jan Sarenmark Brudpiga RK Herrar B 01:31:09 39,50
22 49 Stefan Jonsson Bålsta CK Herrar B 01:31:09 39,50
23 54 Ulf Kylén Enköpings CK Herrar B 01:31:10 39,49
24 36 Johan Haaker Fredrikshof Herrar B 01:31:10 39,49
25 50 Thomas Jaensson Enköpings CK Herrar B 01:31:10 39,49
26 60 Christian Zäll Östra Aros CK Herrar B 01:31:11 39,48
27 31 Håkan Nygren SMACK Herrar B 01:31:11 39,48
28 40 Lars Norlander CK Valhall Herrar B 01:31:11 39,48
29 48 Robert Szczep Vallentuna CK Herrar B 01:27:21 32,97
30 62 Luis Antonia Cadavid SMACK Herrar B 01:02:23 34,62
31 47 Peter Värnqvist CK08 Herrar B 00:36:32 39,42
34 Jesper Andersson Upsala CK Herrar B DNS DNS
1 56 Kristofer Oscarsson SMACK Herrar C 01:49:06 33,00
2 57 Mikael Andersson Enköpings CK Herrar C 01:28:19 32,61
3 55 Håkan Johnsson SMACK Herrar C 01:05:11 33,14
1 58 Sofia Persson Björk CK Valhall Damer 01:51:10 32,38 Startade i Herrar B
2 61 Emma Juslin IK Fyris Triathlon Damer 01:18:47 27,42

 

Publicerad i SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017