Omgång 12 Tierps partempo/tempo 48/24 km 2017-06-14

35 deltagare varav 3 partempo-par körde Tierps partempo/tempo i perfekta förhållanden den 14/6. Solsken, värme, nästan vindstilla och slät fin asfalt gjorde att det blev en riktigt fin tävlingskväll med snabba tider.

Av de tre partempo-paren körde ett 24 km, då båda andra körde två varv, 48 km. De som körde eget tempo körde alla 24 km.

Snabbast för dagen var Marcus Juneholt, Östra Aros CK på sin hemmabana, näst snabbast var Thomas Nyberg, Östra Aros CK och tredje snabbast Patrik Thalén #STHLMESS. Snabbaste dam var Camilla Hansson, Vallentuna CK.

Efter målgång fick vi lyxigt fika och eftersnacket blev långt i det varma vädret, dessutom väntade vi in de båda partempo-par som kört två varv.

Tack Tierps CK för ett bra arrangemang. Ni som inte kom missade verkligen ett bra tempolopp.

Tierps CK hälsar alla välkomna till Tierps GP den 9/8. Då kör vi på motorstadion Tierp Arena, det får ni inte missa!

Nästa vecka kör vi Danmarks tempo 25,6 km med CK Uni som arrangörer. Enligt önskemål kommer man även då att kunna köra partempo, dock bara ett varv, men det räcker som träning för Masters-SM. Välkomna!

Omgång 12 Tierps partempo/tempo 24 km. Soligt, varmt, nästan vindstilla, +20 grader, 35 deltagare.
Anmälan Tierps CK
Start och Mål Tierps CK
Funktionärer Tierps CK
Vändpunkt Tierps CK
Kaffekokare Tierps CK

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Ricke Almgren Rocket Racing Sweden H50 partempo  00:33:38  42,81 Partempo 24 km
2 Pär Carling Rocket Racing Sweden H50 partempo 00:33:38 42,81 Partempo 24 km
3 Carl Mölleborn Bålsta CK H40 Partempo  01:06:14  43,48 Partempo 48 km, mellantid 32:49
4 Clas Nordström Bålsta CK Elit Partempo 01:06:14 43,48 Partempo 48 km, mellantid 32:49
5 Markus Johansson Enköpings CK H40 Partempo 01:09:16 41,58 Partempo 48 km, mellantid 34:06
6 Ulf Kylén Enköpings CK H40 Partempo 01:09:16 41,58 Partempo 48 km, mellantid 34:06
7 Håkan Johnsson SMACK H55 00:37:09 38,76  
8 Thomas Nyberg Östra Aros CK H50 00:32:38 44,13 Näst snabbast
9 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:36:09 39,83  
10 Martin Scott UCK Motion H40 00:37:32 38,37  
11 Niklas Petterson Bollnäs CK H40 00:36:22 39,60  
12 Ola Nordström Bålsta CK H55 00:36:38 39,31  
13 Erik Juneholt Tierps CK H65 00:37:24 38,50  
14 Marcus Juneholt Östra Aros CK H40 00:32:22 44,49 Snabbast
15 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:38:11 37,71  
16 Peter Lundgren Vallentuna CK H50 00:37:32 38,37  
17 Magnus Skog Sandvikens CK H40 00:34:58 41,18  
18 Stefan Ljungberg Cykloteket Racing Team H40 00:33:52 42,52  
19 Lars Söderquist CK Uni H40 00:36:14 39,74  
20 Camilla Hansson CK Uni D40 00:38:48 37,11 Snabbaste dam
21 Sven Trygged SMACK H60 00:35:59 40,02  
22 Thomas Hemström Tierps CK Elit 00:34:05 42,25  
23 Håkan Samuelsson SMACK H60 00:34:42 41,50  
24 Tony Back CK Uni H50 00:38:54 37,02  
25 Mikael Andersson Enköpings CK H40 00:40:41 35,40  
26 Magnus Lindelöf CK Uni H40 00:35:19 40,77  
27 Patrik Thalen #STHLMESS Corelli Elit 00:32:40 44,08 Tredje snabbast
28 Jocke Westman Tierps CK H40 00:37:19 38,59  
29 Daniel Jansson Östra Aros CK H40 00:34:03 42,29  
30 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:34:26 41,82  
31 Hans Ödén SMACK H60 00:37:02 38,88  
32 Janne Littke SMACK H65 00:36:12 39,78  
33 Daniel Svegmar Enköpings CK Elit 00:34:26 41,82  
35 Magnus Fagerström VSS Triathlon H30 00:32:44 43,99  
36 Peder Lindblom AC Tierp H40 00:00:00 0,00 Punka

 

Publicerad i Nyheter, SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017