Omgång 15 Karby tempo 18,5 km 2017-08-02

51 deltagare dök upp för att köra Karby tempo efter sommaruppehållet. Det blev en bra kväll med värme, lite kantvind och mest sol även om en del mörka moln visade sig. Vändpunkten var flyttad från järnvägsövergången upp till vägkorsningen så banan visade sig vara 18,5 km, dvs kortare än den ursprungliga uppmätta distansen.

Nu är starttiden för nr 17 och uppåt justerad så nu ska resultaten vara rätt.

Snabbast idag var Niclas Näslund, Cykloteket före Peter Eggertsen Specialized Concept Store och Jonas Bohr, Stockholm CK. Snabbaste dam var Anna Svärdström, Fredrikshof före Matilda Lundmark, Bålsta CK och Therese Ljungström Vallentuna CK.

Tack Vallentuna CK för arrangemanget och fikat med eftersnack. Mot slutet av augusti kommer vi tillbaka för att köra Hakunge bergstempo, det blir en riktig utmaning.

Nästa vecka kör vi Tierps GP på Tierp Arena, motorsportbanan, då är alla välkomna hälsar Tierps CK.

Omgång 15 Karby tempo 18,5 km. Solsken, varmt, lite kantvindar, +21 grader, 51 deltagare.
Anmälan Vallentuna CK
Start och Mål Vallentuna CK
Vändpunkt Vallentuna CK
Kaffekokare Vallentuna CK

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Håkan Johnsson SMACK H55 00:29:34 37,54
2 Mikael Rolander Fredrikshof IF CK H40 00:27:06 40,96
3 Anna Nyhlén Stockholm CK DamE 00:34:13 32,44
4 Jimmy Hallberg Stockholm CK Elit Chiptid saknas
5 Lars Staf CK Norrtälje H55 00:28:49 38,52
6 Magnus Alexandersson Specialized Concept Store CK H40 00:26:41 41,60
8 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:26:20 42,15
9 Magnus Skog Sandvikens CK H40 00:26:47 41,44
10 Bengt Ernryd Fredrikshof IF CK H70 00:31:45 34,96
11 Oskar Mellegård Upsala CK Elit 00:26:00 42,69
12 Jesper Johansson Upsala CK Elit 00:25:05 44,25
13 Anton Steen CK Valhall H30 00:25:42 43,19
14 Thomas Hemström Tierps CK Elit 00:25:54 42,86
15 Sophie Sundström CK Valhall DamE 00:30:48 36,04
16 Peter Eggertsen Specialized Conceot Store CK H30 00:24:45 44,85 Näst snabbast
17 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:25:43 43,16
18 Alexander Lind Stockholm CK H30 00:26:23 42,07
19 Tommy Isaksson Team Ridley / Knivsta CK H40 00:25:25 43,67
20 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:27:28 40,41
21 Anna Svärdström Fredrikshof IF CK D50 00:27:47 39,95 Snabbaste Dam
22 Johan Haaker Fredrikshof IF CK H55 00:26:35 41,76
23 Björn Rundström CK Valhall H40 00:26:23 42,07
25 Jacob Lund Vallentuna CK Elit 00:28:03 39,57
26 Matilda Lundmark Bålsta CK D40 00:28:19 39,20 Näst snabbaste dam
27 Therese Ljungström Vallentuna CK D40 00:28:56 38,36 Tredje snabbaste dam
28 Alex Voronov Team Sméstan CK H40 00:28:19 39,20
29 Johan Nilsson Vallentuna CK H40 00:28:52 38,45
30 Håkan Samuelsson SMACK H60 00:26:10 42,42
31 Johnny Röberg Stockholm CK H50 00:27:37 40,19
32 Tony Back CK UNI H50 00:28:06 39,50
33 Magnus Lindelöf CK UNI H40 00:26:41 41,60
34 Johan Sundell SMACK H40 00:28:27 39,02
35 Peter Lindqvist CK Norrtälje H40 00:25:53 42,88
36 Stefan Velin Tullinge SK H50 00:31:48 34,91
37 Hans Ödén SMACK H60 00:28:46 38,59
38 Camilla Hansson CK Uni D40 00:30:24 36,51
39 Hannah Myerscough SMACK D30 00:31:19 35,44
40 Clas Nordström Bålsta CK Elit 00:25:35 43,39
41 Karl Hickman Vallentuna CK H40 00:27:19 40,63
42 Ulf Kylén Enköpings CK H40 00:26:23 42,07
43 Erik Lindered Vallentuna CK H40 00:27:34 40,27
44 Markus Johansson Enköpings CK H40 00:27:46 39,98
45 Lennart Pettersson CK ECI Champion H65 00:28:01 39,62
46 Lars Persson Fredrikshof IF CK H50 00:25:53 42,88
47 Adam Stenman Mantra Sport Elit 00:27:18 40,66
48 Marcus Magnusson  Vallentuna CK H40 00:28:37 38,79
49 Stefan Lines Mantra Sport H30 00:25:56 42,80
50 Magnus Fagerström VSS Triathlon H30 00:25:33 43,44
51 Niclas Näslund Cykloteket Racing Team H40 00:24:07 46,03 Snabbast
52 Jonas Bohr Stockholm CK Elit 00:24:56 44,52 Tredje snabbast
53 Janne Littke SMACK H65 00:28:03 39,57
Publicerad i Nyheter, SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017