Omgång 16 Tierps GP 40 min + 1 varv 2017-08-09

57 deltagare körde Tierps GP på STCC-banan vid Tierp Arena i bra förhållanden. Halvklart, svaga vindar och +20 grader. Inga backar men en pampig inramning med de enorma läktarna och kul att få köra på STCC-banan.

 

Först i mål var Amir Ansari, Stockholm CK före Torbjörn DeJager, Cykloteket och Clas Nordström, Bålsta CK, samtliga i Herrar A.
I Herrar B var Staffan Andersson, Fredrikshof snabbast före Haylab Teklebrhan, Cykelsmedjan och David Berndtsson, Upsala CK.
I Damer var Frida Wikström, CK Uni först i mål före Camilla Hansson, CK Uni och i Herrar C var Håkan Johnsson, SMACK enda deltagaren.

Gott fika med smaskigt fikabröd fick vi efter målgång och det blev en hel del eftersnack.

Tack Tierps CK för ett bra arrangemang och för att ni ordnade att vi fick köra på Tierp Arena. Vi vet att ni fått jobba hårt för det och vi uppskattar det.

Nästa vecka kör vi 30 km tempo i Odensala, då är alla välkomna igen.

Helgen den 19-20/8 körs DM tempo och linje för Uppland arrangerat av Norrtälje CK. Det är öppna tävlingar så alla kan delat även om det bara är deltagare med tävlingslicens för klubbar i Upplands Cykelförbund som är med och slåss om DM-titlarna.

Läs mer om loppen och se kartor med banor och samlingsplatser på CK Norrtäljes hemsida http://cknorrtalje.blogspot.se/.

Föranmälan och betalning görs på samma sätt som i Upplands Cup via formulär på SMACKs hemsida http://www.smack.se/dm-landsvag-2017-foranmalan/

Startavgift tempo 30 kr, linje 60 kr (30 kr för ungdomar), hyrchip 20 kr.

Omgång 16 Tierps GP 40 min + 1 varv, 30 km. Halvklart, svaga vindar, +20 grader, 57 deltagare.
Anmälan Tierps CK
Start och Mål Tierps CK
Funktionärer Tierps CK
Kaffekokare Tierps CK

Flera deltagare saknar chiptid, maila in er tid och ungefärliga målgång så uppdaterar vi listan.

SMACK-serien Tierps GP Datum 2017-08-09   Varvlängd 2,00 km
Plac Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer Antal varv
1 2 Amir Ansari Stockholm CK Herrar A 00:44:36 40,36   15 varv
2 54 Torbjörn De Jager Cykloteket Racing Team Herrar A 00:44:36 40,36   15 varv
3 4 Clas Nordström Bålsta CK Herrar A 00:44:40 40,30   15 varv
4 9 Dennis Widén Bålsta CK Herrar A 00:44:41 40,28   15 varv
5 5 Daniel Bernås CK Valhall Herrar A 00:44:41 40,28   15 varv
6 51 Salvador Rincon Uppsla CK Herrar A 00:44:41 40,28   15 varv
7 11 Jimmy Carlsson Bålsta ck Herrar A 00:44:41 40,28   15 varv
8 18 Stefan Ljungberg Cykloteket Racing Team Herrar A 00:44:41 40,28   15 varv
9 12 Matti Scheffer CK Valhall Herrar A 00:44:42 40,27   15 varv
10 44 Magnus Medin CK Valhall Herrar A 00:44:42 40,27   15 varv
11 17 Rickard Persson Ck Valhall Herrar A 00:44:43 40,25   15 varv
12 6 Daniel Jansson Östra Aros CK Herrar A 00:44:43 40,25   15 varv
13 53 Marcus Juneholt Östra Aros CK Herrar A 00:44:45 40,22   15 varv
14 7 Daniel Lundvall Team LVL CK Herrar A 00:44:45 40,22   15 varv
15 14 Niclas Näslund Cykloteket Racing Team Herrar A 00:44:46 40,21   15 varv
16 13 Mikael Milberger Ck Valhall Herrar A 00:44:47 40,19   15 varv
17 8 Daniel Pinto CK Uni Herrar A 00:44:47 40,19   15 varv
18 49 Christian Zäll Östra Aros CK Herrar A 00:44:48 40,18   15 varv
19 16 Peter Lindqvist CK Norrtälje Herrar A 00:44:50 40,15   15 varv
20 15 Oskar Mellegård Upsala CK Herrar A 00:23:59 40,03   8 varv
  1 Alex Hultmark CK Valhall Herrar A     Chiptid saknas  
  3 Anders Nilsson Ck Valhall Herrar A     Chiptid saknas  
  10 Henrik Lundberg Östra Aros CK Herrar A     Chiptid saknas  
                 
1 37 Staffan Andersson Fredrikshof IF CK Herrar B 00:44:40 40,30   15 varv
2 56 Haylab teklebrhan Cykelsmedjan Herrar B 00:44:43 40,25   15 varv
3 21 David Berndtsson Upsala CK Herrar B 00:44:45 40,22   15 varv
4 36 Robin Niller Stockholm CK Herrar B 00:44:47 40,19   15 varv
5 25 Jesper Andersson Uppsala CK Herrar B 00:44:49 40,16   15 varv
6 22 Gabriel Brattström Upsala CK Herrar B 00:45:46 39,33   15 varv
7 35 Robert Eriksson Bålsta CK Herrar B 00:48:01 37,49   15 varv
8 32 Michael Andersson Enköpings CK Herrar B 00:48:01 37,49   15 varv
9 20 Christofer Vällfors Upsala CK Herrar B 00:48:02 37,47   15 varv
10 48 Christoffer Eriksson CK UNI Herrar B 00:48:02 37,47   15 varv
11 27 Magnus Lindelöf CK Uni Herrar B 00:48:02 37,47   15 varv
12 29 Marko Mettiäinen CK Uni Herrar B 00:48:04 37,45   15 varv
13 34 Olof Ivarsson Upsala CK Herrar B 00:44:45 37,54   14 varv
14 26 Jonas Sjöstedt CK Uni Herrar B 00:44:49 37,49   14 varv
15 39 Ulf Kylén Enköpings CK Herrar B 00:45:17 37,10   14 varv
16 45 Sven Cederberg UNI Herrar B 00:45:42 36,76   14 varv
17 23 Hans Ödén SMACK Herrar B 00:45:44 36,73   14 varv
18 30 Markus Johansson Enköpings CK Herrar B 00:45:45 36,72   14 varv
19 19 Andreas Hallman Enköpings CK Herrar B 00:45:46 36,71   14 varv
20 31 Martin Scott Upsala CK motion Herrar B 00:45:47 36,69   14 varv
21 28 Magnus Skog Sandvikens CK Herrar B 00:45:47 36,69   14 varv
22 55 Thomas Jaensson Enköpings CK Herrar B 00:45:47 36,69   14 varv
23 24 Janne Littke SMACK Herrar B 00:45:48 36,68   14 varv
24 52 Fredrik Forslund Tierps CK Herrar B 00:45:48 36,68   14 varv
25 38 Thomas Hemström Tierps CK Herrar B 00:46:46 35,92   14 varv
26 46 Carl Bodin IK Fyris Herrar B 00:47:37 32,76   13 varv
27 47 Erik Juneholt Tierps CK Herrar B 00:47:42 32,70   13 varv
28 57 Aron Smuon Cykelsmedjan Herrar B 00:14:15 33,68   4 varv
  33 Michael Bergman Stockholm CK Herrar B     Chiptid saknas  
  50 Roger Andersson Uppsala  Herrar B     Chiptid saknas  
                 
1 40 Håkan Johnsson SMACK Herrar C 00:46:58 30,66   12 varv
                 
1 42 Frida Wikström CK Uni Damer 00:45:45 36,72   14 varv
2 41 Camilla Hansson CK Uni Damer 00:45:46 36,71   14 varv
  43 Susanne Persson Tierps CK Damer     Chiptid saknas