Omgång 18 Skattmansö linje 47 km 2017-08-23

Vilken succé för det nya Skattmansö linje och Enköpings CK. 90 personer kom till start och körde 47 km på den fina banan i kvällssol. Vi körde i två startgrupper: Herrar A och Herrar B + C + Damer + Ungdom.

Här kan ni se en film som Terrible Tuesday Cyclings Viktor Milonjic gjort från loppet: https://youtu.be/NHWOU1nPU00

Först i mål i Herrar A var Kimmo Kananen, IDB Cycling före Mattias Lejon, Ängby CC och Johan Nyman, Terrible Tuesday.
I Herrar B var Robert Rudaks, Västerås CK först i mål före Frerik Eriksson, Strängnäs CK och Marco Schenk, CK08.
I Damer hade vi 2 deltagare som körde med Herrar A, där var Hanna Johansson, Stockholm CK först i mål före Clara Säll, Stockholm CK. I Damer som körde i egen klass var Camilla Hansson, CK Uni först före Therese Ljungström, Vallentuna CK och Matilda Johansson, CK Norrtälje.
I Herrar C var Johan Berg, CK Valhall etta före Johnny Röberg, Stockholm CK och Anders Widmark, Fredrikshof. och i Ungdom var Gustav Jäderblom före Oskar Jäderblom, båda Enköpings CK.

Stort tack till Enköpings CK som hade nypremiär som linjearrangör och då till och med ordnat solsken, och tack för det goda fikat.

Nästa onsdag kör vi Hakunge backtempo med vanliga linjecyklar. Vallentuna CK är arrangörer och alla är välkomna som vanligt.

Omgång 18 Skattmansö linje, 4 varv, 47 km. Solsken, svaga vindar, fina vägar, +16 grader, 90 deltagare.
Anmälan Enköpings CK
Start och Mål Enköpings CK
Funktionärer Enköpings CK
Sjukvårdare Röda Korset och Försvaret
Bilförare Enköpings CK
Kaffekokare och Bagare Enköpings CK

Några deltagare saknar chiptid, maila in er tid och ungefärliga målgång så uppdaterar vi listan.

SMACK-serien Skattmansö linje Datum 2017-08-23   Varvlängd 11,65 km
Plac Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer Antal varv
1 75 Gustav Jäderblom Enköpings CK Ungdom 00:48:45 28,68 Körde MTB 2 varv
2 76 Oskar Jäderblom Enköpings CK Ungdom 00:57:11 24,45 Körde MTB 2 varv
                 
1 66 Hanna Johansson Stockholm CK Damer 01:03:50 43,80 Körde med Herrar A 4 varv
2 87 Clara Säll Stockholm CK Damer 01:04:10 43,57 Körde med Herrar A 4 varv
3 65 Camilla Hansson CK Uni Damer 01:07:01 41,72   4 varv
4 64 Therese Ljungström Vallentuna CK Damer 01:07:04 41,69   4 varv
5 68 Matilda Johansson CK Norrtälje Damer 01:07:05 41,68   4 varv
6 67 Frida Wikström CK Uni Damer 01:07:06 41,67   4 varv
7 83 Canthal Brorsson CK Valhall Damer 01:15:12 37,18   4 varv
8 69 Cecilia Joneby CK Uni Damer 01:07:30 31,07   3 varv
                 
1 70 Kimmo Kananen IBD Cycling Herrar A 01:03:44 43,87   4 varv
2 3 Mattias Lejon Ängby CC Herrar A 01:03:45 43,86   4 varv
3 79 Johan Nyman Terrible tuesday cycling Herrar A 01:03:45 43,86   4 varv
4 17 Tony Carlsson CK Valhall Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
5 88 Staffan Andersson Fredrikshof Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
6 24 Alexander Hallsten Umara Sports Club Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
7 12 Anders Nilsson CK Valhall Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
8 2 Daniel Svegmar Enköpings CK Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
9 90 Robert Karlsson Spårvägen Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
10 16 Kristian Stenshamn Stockholm CK Herrar A 01:03:46 43,85   4 varv
11 1 Tobias Kuremyr Upsala CK Herrar A 01:03:47 43,84   4 varv
12 9 Peio Etxeebste #STHLMESS Corelli Herrar A 01:03:47 43,84   4 varv
13 4 Leif Sjöblom Upsala CK Herrar A 01:03:47 43,84   4 varv
14 19 Daniel Pinto CK Uni Herrar A 01:03:48 43,82   4 varv
15 7 Toni Trajcevski Terrible Cycling Herrar A 01:03:48 43,82   4 varv
16 77 Daniel Jansson Östra Aros CK Herrar A 01:03:48 43,82   4 varv
17 28 Johan Nilsson Vallentuna CK Herrar A 01:03:48 43,82   4 varv
18 8 Tommy Ahlgren SMACK Herrar A 01:03:48 43,82   4 varv
19 20 Joel Karlsson Bålsta CK Herrar A 01:03:49 43,81   4 varv
20 22 Mikael Milberger Ck Valhall Herrar A 01:03:49 43,81   4 varv
21 5 Peter Lindqvist CK Norrtälje Herrar A 01:03:49 43,81   4 varv
22 23 Rickard Persson CK Valhall Herrar A 01:03:49 43,81   4 varv
23 11 Ossian Fjordefalk #STHLMESS Corelli Herrar A 01:03:50 43,80   4 varv
24 86 Fredrik Preinitz Östra Aros CK Herrar A 01:03:50 43,80   4 varv
25 13 Salvador Rincon Amat Upsala ck Herrar A 01:03:50 43,80   4 varv
26 84 Henrik Lundberg Östra Aros CK Herrar A 01:03:51 43,79   4 varv
27 91 Erik Eriksson Upsala CK Herrar A 01:03:58 43,71   4 varv
28 15 Jimmy Carlsson Bålsta CK Herrar A 01:03:58 43,71   4 varv
29 6 Jesper Andersson Uppsala CK Herrar A 01:03:58 43,71   4 varv
30 10 Mårten Knutsson #STHLMESS Corelli Herrar A 01:03:58 43,71   4 varv
31 89 Dante Fjordefalk #STHLMESS Corelli Herrar A 01:03:59 43,70   4 varv
32 92 Jimmy Lejonhammar VSS Triathlon Herrar A 01:03:59 43,70   4 varv
33 21 Christian Zäll Östra Aros CK Herrar A 01:04:10 43,57   4 varv
34 72 Patrik Svensson Upsala CK Herrar A 01:09:00 40,52   4 varv
  14 Thomas Nyberg Östra Aros CK Herrar A     DNS  
                 
1 31 Roberts Rudaks Västerås CK Herrar B 01:06:56 41,77   4 varv
2 56 Fredrik Eriksson Strängnäs CK Herrar B 01:06:57 41,76   4 varv
3 36 Marco Schenk CK08 Herrar B 01:06:57 41,76   4 varv
4 45 Carl Palmblad Upsala CK Herrar B 01:06:57 41,76   4 varv
5 40 Magnus Lindelöf CK UNI Herrar B 01:06:58 41,75   4 varv
6 34 Markus Haataja Ängby CC Herrar B 01:06:58 41,75   4 varv
7 57 Magnus Forsblom Strängnäs CK Herrar B 01:06:58 41,75   4 varv
8 43 Gustav Andersson CK Uni Herrar B 01:06:58 41,75   4 varv
9 42 Pär Renman Terrible tuesday cycling Herrar B 01:06:58 41,75   4 varv
10 39 Robert Eriksson Bålsta CK Herrar B 01:06:59 41,74   4 varv
11 71 Magnus Karlsson Enköpings CK Herrar B 01:06:59 41,74   4 varv
12 73 Binijam Debas Upsala CK Herrar B 01:06:59 41,74   4 varv
13 48 Marko Mettiäinen CK Uni Herrar B 01:06:59 41,74   4 varv
14 27 David Berndtsson Upsala CK Herrar B 01:06:59 41,74   4 varv
15 49 Kristoffer Jensen Västerås CK Herrar B 01:07:00 41,73   4 varv
16 32 Fredrik Olofsson CK Uni Herrar B 01:07:00 41,73   4 varv
17 35 Shamim Bäcklund CK Uni Herrar B 01:07:00 41,73   4 varv
18 52 Andreas Hallman Enköpings CK Herrar B 01:07:01 41,72   4 varv
19 30 Daniel Bjermo Upsala CK Herrar B 01:07:01 41,72   4 varv
20 26 Tony Pettersson Bålsta CK Herrar B 01:07:01 41,72   4 varv
21 74 Jan Sarenmark Brudpiga Herrar B 01:07:01 41,72   4 varv
22 44 Niclas Eriksson CK Norrtälje Herrar B 01:07:02 41,71   4 varv
23 33 Lars Norlander CK Valhall Herrar B 01:07:03 41,70   4 varv
24 29 Jonas Sjöstedt CK Uni Herrar B 01:07:03 41,70   4 varv
25 53 Hans Ödén SMACK Herrar B 01:07:06 41,67   4 varv
26 41 Magnus Skog Sandvikens CK Herrar B 01:07:08 41,65   4 varv
27 47 Martin Scott Upsala CK Herrar B 01:07:12 41,61   4 varv
28 38 Jonas Gunnarsson CK08 Herrar B 01:07:23 41,49   4 varv
29 50 Thomas Jaensson Enköpings CK Herrar B 01:07:41 41,31   4 varv
30 18 Thomas Holmkvist CK Uni Herrar B 01:09:00 40,52   4 varv
31 25 Lars Nordin SMACK Herrar B 01:15:10 37,20   4 varv
32 78 Carl Bodin IK Fyris Herrar B 01:15:10 37,20   4 varv
33 54 Jan Littke SMACK Herrar B 01:15:11 37,19   4 varv
34 37 Bernt Svensson SMACK Herrar B 01:23:03 33,67   4 varv
35 55 Tony Back CK Uni Herrar B 00:36:09 38,67   2 varv
  46 Thomas Birath Västerås CK Herrar B     Chiptid saknas  
  85 Ronnie Arvidsson Östra Aros CK Herrar B     Chiptid saknas  
  51 Johan Sundell SMACK Herrar B     DNS  
                 
1 81 Johan Berg CK Valhall Herrar C 01:06:57 41,76   4 varv
2 60 Johnny Röberg Stockholm CK Herrar C 01:06:57 41,76   4 varv
3 82 Anders Widmark Fredrikshof Herrar C 01:07:00 41,73   4 varv
4 59 Johan Öfverbeck Ängby CC Herrar C 01:07:02 41,71   4 varv
5 61 Andreas Wallgren Ängby CC Herrar C 01:07:06 41,67   4 varv
6 80 Fritz Andersson Enköpings CK Herrar C 01:21:32 34,29   4 varv
7 58 Håkan Johnsson SMACK Herrar C 01:23:03 33,67   4 varv
8 63 Magnus Roman CK Uni Herrar C 01:23:03 33,67   4 varv
  62 Alexander Danielsson Ängby CC Herrar C DNF      

 

 

Publicerad i Nyheter, SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017