Omgång 20 Fysingen Runt 19,3 km 2017-09-06

47 deltagare mötte upp för att köra Fysingen runt tempo 19,3 km, den sista omgången i årets SMACK-serie/Upplands Cup Lvg. Förhållandena var bra med svaga vindar, halvklart och hyfsad temperator. Det märktes också på de snabba tiderna som de allra flesta körde på.

Snabbast runt Fysingen var Alex Gingsjö, HVR16 före Hannes Bergström Frisk och Jacob Wihk, båda Ryska Posten.
Snabbaste damer var Louise Jannering/Anna Svärdström, SMACK/Fredrikshof på tandem. Snabbaste dam på vanlig cykel var Therese Ljungström, Vallentuna CK före Sara Andersson, VSS Triathlon och Hannah Myerscough, SMACK.

Tack till CK ECI Champion som arrangerade omgången!

Efter målgång bjöd Upplands CF på fika och smörgåsbuffé och det hölls  prisutdelning för Upplands Cup Lvg individuellt per klass och för Bästa Upplandsklubb Lvg som i år blev CK Uni – Grattis!

Nu tar vi höst- och vintervila för SMACK-serien/Upplands Cup och återkommer till våren. Då hoppas vi på några nya banor och arrangörer, hör av dig om du har tips på någon Tempo- GP eller Linjebana som vi skulle kunna köra.
Det behövs också några fler som arbetar med arrangemangen, hör av dig om du vill vara med och planera och hjälpa till att samordna nästa års serie.

Tack till alla er som deltagit i år och till alla klubbar och funktionärer som gjort det möjligt för oss att genomföra serien!

Resultatlistorna för årets serie läggs ut så snart de uppdaterats efter dagens omgång.

Omgång 20 Fysingen runt tempo 19,3 km. Halvklart, ganska varmt, svaga vindar, +16 grader, 47 deltagare.
Anmälan Håkan Johnsson, Lennart Pettersson
Start och Mål Bengt Gingsjö, Thomas Pettersson
Flaggvakter Åke Leverin, Tobias Fridsjö, Tomas Johansson.
Fikaordnare Lillemor Leverin, Åke Leverin, Mona Pettersson, Lotta Pettersson.

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Håkan Johnsson SMACK H55 00:30:18 38,22  
2 Pär Attermo SMACK H60 00:31:11 37,14  
3 Elliot Nord MTB Täby P15-16 00:35:03 33,04  
4 Sara Andersson Väsby SS Triathlon D40 00:32:18 35,85 Andra dam
5 Otto Björnberg Fredrikshof H40 00:27:07 42,70  
6 Lars Nordin SMACK H70 00:30:15 38,28  
7 Peter Eggertsen SCS CK H30 00:25:44 45,00  
8 Bengt Ernryd Fredrikshof IF CK H70 00:32:28 35,67  
9 Janne Littke SMACK H65 00:29:08 39,75  
10 Tony Pettersson Bålsta CK H50 00:29:01 39,91  
11 Karl Hickman Vallentuna CK H40 00:27:13 42,55  
12 Wolfgang Voit Fredrikshof IF CK H40 00:27:57 41,43  
13 Nils-Johan Björklund CK Uni H60 00:28:09 41,14  
14 Tommy Ahlgren SMACK H40 00:26:50 43,16  
16 Therese Ljungström Vallentuna CK D40 00:28:52 40,12 Snabbaste dam
17 Johan Nilsson Vallentuna CK H40 00:28:13 41,04  
18 Ronny Stillman SMACK H40 00:39:04 29,64  
20 Johan Haaker Fredrikshof IF CK H55 00:27:46 41,70  
22 Jonas Bohr Stockholm CK Elit 00:25:48 44,88  
23 Hans Ödén SMACK H60 00:29:08 39,75  
24 Erik Lindered Vallentuna CK H40 00:27:57 41,43  
25 Louise Jannering/Anna Svärdström SMACK/Fredrikshof Tandem 00:28:32 40,58  
26 Peter Lundgren Vallentuna CK H50 00:30:01 38,58  
27 Tony Back CK Uni H50 00:28:44 40,30  
29 Clas Nordström Bålsta CK Elit 00:26:04 44,42  
30 Thomas Hemström Tierps CK Elit 00:27:10 42,63  
31 Stefan Lines IF Mantra Sport H30 00:28:37 40,47  
32 Alex Voronov Team Sméstan CK H40 00:30:04 38,51  
33 Alexander Gingsjö HVR16 Elit 00:24:31 47,23 Snabbast
34 Hannes Bergström Frisk Ryska Posten SK Elit 00:25:06 46,14 Näst snabbast
35 Sven Trygged SMACK H60 00:30:02 38,56  
36 Adam Stenman TTC Elit 00:25:47 44,91  
37 Johan Sundell SMACK H40 00:28:48 40,21  
38 Magnus Skog Sandvikens CK H40 00:27:31 42,08  
39 Erik Juneholt Tierps CK H65 00:30:07 38,45  
40 Hans Bärring SMACK H40 00:29:13 39,63  
41 Hannah Myerscough SMACK D30 00:32:55 35,18 Tredje dam
42 Johan Dansk SMACK H50 00:29:58 38,64  
43 Emma Juslin IK Fyris Triathlon Dsport 00:36:53 31,40  
44 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:27:11 42,60  
45 Jacob Wihk Ryska Posten SK Elit 00:25:30 45,41 Tredje snabbast
46 Pär Renman Terrible Tuesday H30 00:26:01 44,51  
47 Magnus Fagerström VSS Triathlon H30 00:25:43 45,03  
48 Lucas Lovegren Team Sméstan CK Elit 00:28:25 40,75  
49 Peter Lindqvist CK Norrtälje H40 00:27:03 42,81  
50 Jan Sarenmark Brudpiga H50 00:28:49 40,19  
Publicerad i Nyheter, SMACK-serien, SMACK-serien resultat 2017