Omgång 17 Odensala tempo 30 km 2018-08-15

74 deltagare kom till start och körde 30 km tempo vid Odensala i SMACK-serien/Upplands Cup Lvg den 15/8. Förhållandena var verkligen fina med svag vind, halvklart och lagom temperatur så det blev riktigt bra tider.

Snabbast var Staffan Arvidsson, Upsala CK före Jimmy Carlsson, Bålsta och Niclas Näslund Cykloteket. Staffan var bara sex sekunder från sitt eget banrekord från 2015.

Snabbaste dam var Anna Svärdström, CK Valhall före Matilda Johansson, CK Norrtälje och Camilla Hansson, CK Uni.

Efter målgång blev det som vanligt trevligt fika och eftersnack om bravader under sommaren och planer för resten av säsongen.

Stort tack till alla SMACKs funktionärer som ställde upp och gjorde omgången möjlig.

Nästa vecka kör vi Skattmansö linje, då är Enköpings CK arrangörer och alla är välkomna att köra som vanligt.

Omgång 17 Odensala tempo 30 km. Halvklart, svaga vindar, +20 grader, 74 deltagare.
Anmälan Håkan Nygren, Curt Löfqvist, Anna-Lena Edwinson.
Start och Mål Håkan Samuelsson, John Lindell, Pierre Borghoff
Funktionärer kurvan Jessica Alinder, Lars Nordin, Bernt Svensson
Vändpunkt Sven-Åke Björkdahl, Hasse Ekholm
Kaffekokare Håkan Johnsson, Servering Curt Löfqvist

Nr Namn Klubb Klass Tid Snitt  km/h Kommentarer
1 Vilmar Aastrup MTB Täby P10-12 00:08:27 35,50 Körde 5 km
2 Henrik Westling Ryska Posten SK H40 00:41:29 43,39
3 Jimmy Hallberg Stockholm CK H30 00:42:54 41,96
4 Johan Holmgren Fredrikshof H65 00:49:49 36,13
5 Johan Dansk SMACK H50 00:48:05 37,44
7 Nicklas Lindström Stockholm CK H40 00:43:39 41,24
8 Jesper Andersson Upsala CK H40 00:48:36 37,04
9 Johan Sundell SMACK H40 00:47:56 37,55
10 Magnus Östberg CK Norrtälje H50 00:47:13 38,12
11 Tommy Ahlgren SMACK H50 00:43:37 41,27
13 Anton Steen CK Valhall H30 00:42:15 42,60
14 Sanna Steen Ingen klubb D30 00:51:40 34,84
15 Alex Hultmark CK Valhall Elit 00:40:17 44,68
16 Pär Attermo SMACK H60 00:46:36 38,63
17 Merko Vaga CK Uni H30 00:44:54 40,09
18 Simon Dawson Team Ormsalva H40 00:44:01 40,89
19 Håkan Johnsson SMACK H60 00:49:19 36,50
20 Peter Lundgren Vallentuna CK H50 00:47:42 37,74
21 Hans Ödén SMACK H65 00:47:04 38,24
22 Åsa Christiernin CK Uni D40 00:49:00 36,73
23 Mikael Lind Vallentuna CK H40 00:48:16 37,29
24 Tobias Kuremyr Upsala CK H30 00:42:20 42,52
25 Jonas Bohr Cykloteket Racing Team H50 00:39:58 45,04
26 Niclas Näslund Cykloteket Racing Team H40 00:39:15 45,86 Tredje snabbast
27 Martin Scott Upsala CK H40 00:45:46 39,33
28 Matilda Johansson CK Norrtälje DamE 00:47:15 38,10 Näst snabbaste dam
29 Jonas Wiklund CK08 H40 00:43:39 41,24
30 Staffan Arvidsson Mc Shane Upsala CK Elit 00:38:13 47,10 Snabbast
31 Christophe Herly SCT H40 00:48:25 37,18
32 Robert Jonson CK08 H55 00:45:02 39,97
33 Karl Hickman Vallentuna CK H40 00:41:46 43,10
34 Dan Lidman Östra Aros CK H40 00:42:05 42,77
35 Jonas Gunnarsson CK08 H50 00:48:41 36,97
36 Mats Eriksson SMACK H50 Chiptid saknas
37 Therese Ljungström Rocket Racing Sweden D40 00:49:01 36,72
38 Daniel Godman Cykloteket Racing Team H40 00:42:16 42,59
39 Magnus Skog Sandvikens CK H50 00:43:33 41,33
40 Alex Lind SUMO CC H30 00:42:42 42,15
41 Johan Nilsson Vallentuna CK H40 00:44:52 40,12
42 Magnus Strahlert Försvarets Sportklubb H30 00:49:30 36,36
43 Ola Nordström Bålsta CK H60 00:50:04 35,95
44 Nils-Johan Björklund CK Uni H65 00:47:05 38,23
45 Lennart Pettersson ECI Champion H65 00:45:26 39,62
46 Jonathan Ekeroth Fredrikshof H30 00:43:08 41,73
47 Iryna Snitsaryeva Knivsta CK DSport 00:52:19 34,41
48 Clas Nordström Bålsta CK Elit 00:41:21 43,53
49 Per Tumlin Vallentuna CK H50 00:49:17 36,52
50 Krister Thiberg Team Cykelogen CK H50 00:45:16 39,76
51 Stefan Kuhl Cykloteket Racing Team H55 00:41:43 43,15
52 Elias Henke SMACK P15-16 00:57:03 31,55
53 Mounir El Guerouaoui SUMO H40 00:22:05 Körde kortare
54 Camilla Hansson CK Uni D40 00:48:29 37,13 Tredje snabbaste dam
55 Lars Persson Fredrikshof H50 00:43:18 41,57
56 Jimmy Carlsson Bålsta CK Elit 00:39:10 45,96 Näst snabbast
57 Torbjörn de Jager Cykloteket Racing Team H50 00:41:26 43,44
59 Dennis Widén Bålsta CK Elit 00:41:36 43,27
60 Emma Juslin IK Fyris Triathlon Dsport 00:50:23 35,73
61 Daniel Pinto CK Uni Elit 00:40:56 43,97
62 Kari Hästö SMACK Hsport 00:51:26 35,00
63 Anna Svärdström CK Valhall D50 00:46:53 38,39 Snabbaste dam
64 Pär Carling Rocket Racing Sweden H50 00:44:00 40,91
65 Magnus Fagerström IF Mantra Sport H30 00:40:03 44,94
66 Jacob Wihk Ryska posten SK Elit 00:40:06 44,89
67 Janne Littke SMACK H65 00:47:34 37,84
69 Simon Habtemikael Terrible Tuesdays Triathlon H30 00:49:12 36,59
70 Franco Vezzoli SMACK H50 00:47:58 37,53
71 Emil Westerdahl SMACK H40 00:47:48 37,66
72 Anna-Lena Edwinsson SMACK D50 01:07:33 26,65
73 Salvador Rincon Amat Upsala CK H40 00:44:52 40,12
74 Toni Di Angelo SMACK H50 00:53:16 33,79
75 Hans Bärring SMACK H40 00:47:40 37,76
76 Anna Karin Åqvist CK UNI D50 00:52:14 34,46
77 Mattias Krantz CK CX H40 00:44:36 40,36
78 Björn Rundström Tyresö Cykelklubb H40 00:43:38 41,25